czwartek, 12 stycznia 2012

Filozagadka 2

Filozoficzno-literacki konkurs. Kto to napisał? 
Mała podpowiedź: mizogin i antysemita z dekadenckiego Wiednia, który zafascynował wielu dziwaków tamtych czasów – w tym szalonego Ludwiga Wittgensteina.  

Do wygrania: wybór tematu postu, który napiszemy specjalnie dla Ciebie – zdolniacho.

„Kobiety nie mają ani istnienia, ani jestestwa; nie istnieją i nie są niczym. Jest się mężczyzną albo jest się kobietą odpowiednio do tematu tego, czy się w ogóle jest, czy nie.
Kobieta nie uczestniczy w realności bytu ontologicznego, dlatego nie łączy jej żaden stosunek z rzeczą samą w sobie, która dla wszelkiego głębszego pojmowania jest identyczna z absolutem, ideą, czyli Bogiem. Mężczyzna w pełni swej, in actu, jako geniusz, wierzy w rzecz samą w sobie: jest ona dla niego albo absolutem, jako najwyższe jego pojęcie o istniejącej wartości – wtedy jest filozofem, albo jest pełnym cudów bajecznym krajem snów, królestwem absolutnego piękna – wtedy jest artystą”.

9 komentarzy:

 1. Mój typ - Otto Weininger. Choć głowy nie dam. Antysemita - zgadza się, chociaż Żyd. Mizogin - też pasuje do autora 'Płci i charakteru'. No i Wiedeńczyk. Czy wpłynął na Wittgensteina nie wiem, jak również, czy ten ostatni był szalony. Według niektórych - był genialny :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Filozagadka - konkurencja, w której liczą się sekundy ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Oddaję palmę pierwszeństwa, przyznaję się, ściągałem, dla sportu, mea culpa. Taki żart:-) A gdybym wygrał to chciałbym przeczytać coś o szczęściu, lub też przypadek i przeznaczenie w życiu albo lepiej być czy nie być. Przepraszam i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Byłeś pierwszy - liczy się refleks. Ściąganie, to też sztuka :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. brawo Zbyszek. To Weininger ("Płeć i charakter". Przeł. Ostap Ortwin - moje wydanie jest z 1994 roku). Jeden z najważniejszych pisarzy dla Wittgensteina.
  Gratulacje również dla Zdesperowanego
  Pozdrawiamy

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja też gratuluję i już zaczynam myśleć nad zwycięskim postem:)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Żenada. Nie wiedziałem. Wstyd mi...

  ;-(

  OdpowiedzUsuń