sobota, 17 stycznia 2015

Filozofia mody, filozofia stylu (4)

Hiperrzeczywistość, w której żyjemy wg Jeana Baudrillarda to hiperpesymistyczny świat pustki, oderwania idei od niosących je dotąd znaków, chaosu, transseksualności, transpolityki, transekonomii, transestetyki i… look’u.


Jean Baudrillard
Skoro bowiem wszechestetyzacja rzeczywistości przyczyniła się do nieodwracalnego zaniku kategorii piękna i brzydoty, zaś transseksualizacja sprawiła, że zanikły kategorie kobiecości i męskości, to czemu ten skok w zanik dawnych sensów i klasycznych kategorii nie miałby się dokonać w sferze mody?

Tu także ani piękno, ani powab nie mają już racji bytu. Kluczową hiperkategorią hipernowego hiperświata staje się natomiast look, który nabiera mocy ontologicznego i egzystencjalnego ugruntowania prezentującego ów look podmiotu.

„Każdy z nas poszukuje własnego look’u. Ponieważ nie sposób już znaleźć samopotwierdzenia we własnym istnieniu, pozostaje jedynie pokazać siebie, nie troszcząc się o istnienie, a nawet o bycie oglądanym. Nie: istnieję, jestem, lecz: ukazuję się, jestem obrazem – look, look! Nie jest to już nawet przejaw narcyzmu, lecz pozbawiona wszelkiej głębi ekstrawersja, rodzaj reklamowej szczerości, dzięki której każdy staje się agentem własnego wyglądu”.

Ciekawe, co na tę diagnozę z 1990 roku powiedziałyby dzisiejsze szafiarki…


Jean Baudrillard, Przejrzystość zła. Esej o zjawiskach skrajnych, przeł. Sławomir Królak, Warszawa 2009.

3 komentarze:

 1. Myślę, że dziś można iść jeszcze dalej: że, mianowicie, wygląd, szczególnie w świecie mody albo w świecie, powiedzmy, okołomodowym (z szafiarstwem włącznie) nie jest już własny. Bo kto ma dziś własny styl? Własny, czyli autentycznie przez siebie wypracowany? Wszyscy ci modni ludzie wyglądają tak samo.
  Czytałem niedawno, dobrze się przy tym bawiąc, komentarze na facebookowym koncie Barbariana - nowego biznesowego pomysłu Nergala, któremu już zdaje się, nie starcza łojenie na gitarze i ryk do mikrofonu. Założył więc zakład fryzjerski dla panów, szczególnie brodatych. Na "fejsie" można obejrzeć zdjęcia tak zwanych stylizacji - klientów przed i po zabiegu na fotelu golibrody. Wszyscy, no, prawie wszyscy wychodzą z zakładu z taką samą fryzurą. Ktoś to w końcu zauważył: nawet w Korei fryzjerzy mają szerszą ofertę. Albo, ktoś inny: wystarczy zdjęcie "przed", bo "po" wiadomo jak będzie. Co zrobić, skoro w modnym lokalu strzygą po prostu modnie?
  I tak te wszystkie modne panie i modni chłopcy, którzy chcą być oryginalni i wyjątkowi, są kopiami odbitymi z jednej, nie wiadomo jakiej sztancy. Symulakra takie :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Racja:) Fascynuje mnie też wszechobecne prezentowanie "outfitów" i "stylizacji", co dotyczy nawet ciuchów wciągniętych na siebie z okazji wyjścia o sklepu. Inną rewelacją jest odmienianie tego nieszczęsnego "looku" przez wszystkie przypadki z okazji telewizyjnych metamorfoz, które mają pokazać prawdziwe wnętrze poddanej metamorfozie osoby, zaś "stylizacje" dla niej wybrane mają wyrazić jej "prawdziwe ja". Nie wiadomo - śmiać się, czy płakać.

   Usuń
 2. Cóż, żyjemy w czasach spektaklu. A określenia "outfit" nie znałem. Kurcze, u mnie to by było nudno... Zmiana butów dwa razy do roku, kurtki tak samo, ciągle te same koszule, trzy pary spodni na zmianę i ze cztery marynarki... Chociaż ostatnio, muszę przyznać, mam look jak najbardziej na czasie, top topów normalnie. Okazało się, w erze lumberjacków, iż w myśl zasady, że i zepsuty zegar dwa razy na dobę wskazuje właściwy czas, z moją brodą i w koszuli w kratę jestem po prostu najmodniejszy i mógłbym trafić na okładkę ;-)

  OdpowiedzUsuń